10 KROKŮ K JARNÍMU RESTARTU TĚLA I DUŠE
Na jaře se to většinou hemží na isnternetu samými očistami. Sice kalendářně ještě jaro ne, ale biolgicky Jenže většinou bývají dost zásadní a ne vhodné úplně pro každého. Nemluvě o tom, zda jste třeba kojící maminka. A taky…není to jen o jídle… Třeba vás bude inspirovat 10 bodů, jak to dělám po zimě já.
1.RÁNO DĚLÁ DEN
Ráno to bývá pěknej šrumec. Zvláště v rodinách s malýma dětma :-) Znáte to. Já někdy zjistím, že je skoro poledne a já v tom letu zapoměla snídat a i pít! O setrvávání v pyžamu nemluvě:-) A co teprve maminky, co vedou děti do školky a pak pádí do práce. Ráno je ideální si před snídaní dát sklenici vlažné vody a ideálně s jablečným octem. Jablečný ocet je tak trochu zázrak. Detoxikuje, vyrovnává pH v těle, obsahuje zdroje přírodních enzymů a tím ničí kvasinky v našem těle a prý se po něm taky hubne :-)
Jak to dělám já: Ještě večer si připravím skleničku s vodou a jablečným octem a dám ji do kuchyně vedle varné konvice, abych ji měla hned po probuzení jako první na očích, když jdu vařit všem čaj. A i když mám v tom okamžiku jen jednu volnou ruku (ve druhé mám miminko), v pohodě to zvládnu i jednoruč:-)
2.ZAHŘEJTE SE
Sice už je jaro za dveřmi, ale občas stále po ránu pěkně přituhuje. A my si vesele dáváme zmrzliny, nápoje s ledem, jíme jídlo hned po vyndání z lednice. A pak nás trápí rýma, kašleme a jsme zimomřiví. Ale logicky, když se nad tím zamyslíme, když je zima, že by člověk raději nevylezl, tak je potřeba se především zahřát a to nejen zvenku pořádným oblečením.
Jak to dělám já: Přes den popíjím vlažnou nebo teplou vodu a obecně se snažím nepít nic ledového. Teď v zimě si třeba s dětmi vaříme ráno polévky (v těch dnech, co to stihnu:-) ), a je to teda super. Krásně vás to prohřeje a nakopne do celého dne. Když si vzpomenu na dobu ještě nedávnou,kdy jsem byla ráno schopna narychlo do sebe hodit ledovej jogurt z lednice a pak jsem se divila, že mám hned hlad a je mi zima:-) Jasně, řeknete...Když je na to čas...Já s tím taky pořád bojuju. Ale dělám to tak, že si večer připravím zeleninu na polévku už do hrnce, a ráno jen buď podusím a pak zaleju vývarem a nebo rovnou zaleju vývarem, zapnu a než obstarám děti, je hotovo. Pro inspiraci mrkněte sem.
3.ZELENÁ JE DOBRÁ
Zaklínadlo zní chlorella a zelený mladý ječmen. Ne nebojte, opravdu nejsem dealer :-) Zkuste si je sehnat a vyzkoušet. Kolem těchto dvou “super” potravin jsem kroužila hodně dlouho. A protože se snažím nepodléhat módě i ve stravování, a nejraději si vše vyzkouším, tak jsem vyčkávala. Pak ale s druhým těhotenstvím přišla obrovská únava. Tak jsem do toho šla. A pokračuji i teď, když kojím.
Jak to dělám já: Ráno si v obyčejné uzaviratelné skleničce rozmíchám lžičku nebo dvě zeleného ječmene ( je umletý na prášek) a tím nalačno zapiju třeba tři tablety chlorelly. Pokud ale ráno zapomenu, dám si to kdykoliv během dne, ideálně mezi jídly - pokud teda nějaký jídlo stihnu :-)
4.CO MÁM POŘÁD VAŘIT ?
Všechny maminky, co mají děti a vaří denně pro rodinu, určitě pořád řeší tohle dokola. Aby to bylo rychlé, pestré, aby na to byly suroviny a aby to nebylo stále dokola a aby nestály u plotny věčnost.
Jak to dělám já: Já doma vařím jak obědy, tak i večeře. A vlastně někdy i teplou snídani a pak různé svačinky. Takže ještě donedávna jsem se permanentně hroutila, co že mám zase vařit :-) A to vařím ráda:-) Takže nutně nastoupilo plánování. Používám tabulky v aplikaci Google, takzvané Google docs. U nich je výhoda, že jsou stále k dispozici, když máte po ruce internet. Takže můžete do nich koukat třeba na telefonu. Ale pokud nemáte účet na Googlu, tak to samozřejmě nevadí. Prostě si udělejte tabulku v jiném programu. Já si do tabulky třeba házím i odkazy na jídla, co najdu na internetu. A pokud nejste tabulkovej typ a neradi techniku, prostě vezměte kus papíru a napište si jídelníček jako v Pelíšcích :-)
5.UMŘU BEZ MASA?
Když to nezkusíte, nebudete vědět:-) Teď vážně. Pokud jste zvyklí jíst maso několikrát do týdne, zkuste si dát třeba týden bez jakéhokoliv masa. Odlehčíte tělu a rozhodně to vašemu organizmu neuškodí v tak krátké době. Pokud maso třeba jíte jen jednou týdně, tak si zkuste nastavit třeba delší masopůst.
Pokud kojíte, ponechte si v jídelníčku kvalitní ryby v různých podobách.
A co tedy vařit bez masa? Mrkněte k nám pro inspiraci.
6.SLADKÁ VÁŠEŇ
Máte sladký život? :-) Tak co si ho ještě pěkně přisladit nějakými dobrotami, ale ve kterých není ani gram cukru? To zní dobře ne? Receptů tady najdete hned několik.
Jak to dělám já: Chuť na sladké dobroty mám prostě v povaze:-) Jde to ale i zdravěji. Pokud nestíhám udělat nějakou dobrotu, tak mám vždy ve skříňce 70% nebo i 80% kvalitní čokoládu a pak kupu sušeného ovoce. Ale většinou tahle chuť je zástupná...Prostě vaše tělo volá po odpočinku a relaxu…
7.BÝT NAKVAŠENÁ?
Raději než být nakvašená, dejte si rychle kvašenou zeleninu :-) Je vynikající na úpravu trávení, obsahuje velké množství přirozeného vitaminu C a kupu prospěšných enzymů. V zimě a na jaře vás náležitě nakopne:-) Stačí, když si dáte denně alespoň jednu velkou lžíci této zeleniny jako doplňěk na talíř k obědu nebo večeři. A dětem tak od roku a půl je už také dobré dávat malé množství, pokud jim chutná.
Jak to dělám já: Většinou si kvašenou zeleninu nakládám doma, ale upřímně - častokrát taky nestíhám, tak si ji kupuju ve Zdravé výživě. V obchodech ji najdete pod názvem “pickles”. Znamená to krátkodobě kvašená zelenina. Většinou je to směs mrkve a zelí, někdy i s cibulí.
8.CHCE TO VZDUCH
To, že vás čerstvý vzduch osvěží, zlepší náladu, čteme všude. Ale jak to udělat, když máte děti, doma je pořád kupa práce a nejste moc “hřišťovej typ” ? Plánujte si třeba výlety. Můžete se inspirovat i u nás , kam jsme s dětmi vyrazili my.
Jak to dělám já: Snažím se vymýšlet alespoň minimální pohyb mimo domov při běžném fungování s dětmi. Např. jsem pořád jezdila autem do školky pro starší dcerku. Bylo to rychlé, jednodušší šoupnout miminko do sedačky a za 10 minut být tam. Ale teď beru miminko do šátku nebo kočárku a uděláme si z toho výlet. Je to pěkně do kopce, tak nám to zabere tak 45 minut chůze. A zase 45 minut zpět :-)
Pak jednou týdně, když starší dcerka není ve školce, plánujeme delší výlety všichni tři a někdy přibereme i ostatní maminky.
9.POTĚŠENÍ NADE VŠE
Sami asi víte, že stav vašeho těla je neoddělitelně spjat se stavem duše:-) Proto je navýsost důležité se hýčkat, byť malými radostmi. Plánujte si potěšení, dělejte každý den radost sobě i někomu dalšímu.
Jak to dělám já: Mám takový “seznam potěšení”. Jsou tam knížky, kurzy, nebo přání typu- dát si v klidu čaj, nohy nahoru a 15 minut si číst :-) A pak, když už mám pocit, že na mě vše padá, mrknu na seznam, a nějaké přání si pokusím splnit. Fakt to funguje a já jsem najednou osvěžená a mám energii jít dál.
10.NEOBĚTUJU SE
Občas slýchávám od maminek, že mají pocit, že v okamžiku příchodu dětí do života musely spoustu věcí obětovat. Nebo že se obětují pro rodinu. Nebo jsem nedávno slyšela…”tak já se teda obětuju a půjdu si s Tebou hrát.”
Jak to dělám já: Já mám bohužel kolikrát tendence starší dcerku odbývat slovy…”potřebuji teď uvařit, potřebuji teď uklidit” atd…. Ale zjistila jsem, že vše jde skloubit. Někdy si s ní jdu pohrát třeba jen 10 minut ale opravdu plně se ji věnuji, a ona je šťastná a pak si třeba další hodinu hraje sama. Nebo se mnou vaří. Nebo se mrknu k nám na web, jakou rychlou aktivitku (buď nějakou výtvarnou nebo IQ hru) můžu připravit třeba na kuchyňském stole a takhle můžu vařit a přitom i být zároveň s hrající si dceruškou.
Přeju příliv energie a radostné jaro!
Dáša
VYTISKNOUT AKTIVITU
KOMENTÁŘE
Mihee Dekuji, to jsme vazene potrebovala precist, delam to podobne, ale i tak me to hodne obohatilo. 22.02.2017 22:30 | |