CHOBOTNICE

Kolik chapadel má chobotnice? Správně je to osm (některé jako olihně i deset - osm krátkých a dvě dlouhé na lovení potravy). A my si jednu takovou chobotničku společně vyrobíme!
Je to trochu vzpomínka na výtvarku na základce. Ale je to také skvělá aktivita na procvičení jemné motoriky dítěte, počítání a bude i trochu pohybu. Nevěříte? My totiž nepoužijeme ani šablonu, knihu nebo koleno, ale pomůžeme si společně s dítětem.
Potřebujeme:
- vlnu
- nůžky
- 2 tužky
- očíčka
Nejprve si připravíme 60 stejných nití o délce cca 45 cm, a to několika způsoby :-) My s Matildou jsme si nejprve zahrály na "motovidlo". V ruce držela konec vlněné nitě a točila se 10x doleva, pak 10x doprava, a ještě jednou 10x doleva, pak 10x doprava a v pase navinula potřebnou délku nití. Po každé desítce jsem natočenou vlnu na jednom místě přestřihla a položila na stůl. Zbylých dvacet otáček jsme spolu navíjely přes dvě tužky, které držela, a počítaly jsme.
Všechny nastříhané nitě rozložte na sebe na stůl a v prostřed svažte. Tento střed přehněte, vytvořte bambulku (jako hlavu) a podvažte. Teď rozdělte všechny nitě na osm stejných dílků a každý lehce převažte, aby se vám při pletení zase nerozházely. Chcete-li počítat, měl by každý díl mít 15 nití. Nitě rozdělte na 3 prameny (po 5 nitích) a upleťte copánek. A tak i zbylých 7 chapadel. Nechce-li se vám cvičit počty, netrapte se tím a udělejte veškeré dělení podle oka... tvořte si s dětmi společně prostě z radosti.
A teď finiš, chobotničce zastřihněte nitky na koncích chapadel, nalepte oči a můžete ji ozdobit i mašlí, rolničkou nebo mušlí.









VYTISKNOUT AKTIVITU