AHOJ SOCHO - MĚSTEM S OTEVŘENÝMA OČIMA

Znáte dobře místo, kde bydlíte? Ať už máte doma malého umělce nebo umělkyni, rádi bychom vám představili knihu Ahoj socho - městem s otevřenýma očima. Protože tato interaktivní knížka s čtivým textem, množstvím kreseb a vtípků, fotografií uměleckých děl ve veřejném prostoru, i osobitým vyprávěním vybraných výtvarníků, vás a vaše děti vtáhne do zkoumání vašeho okolí z nové perspektivy!
Kniha Ahoj socho totiž předkládá otázky a tvůrčí úkoly, při kterých se vaše procházky městem zcela promění. Budete všímavější, budete se jinak dívat, hrát si a experimentovat. Nakreslíte s dětmi mapu čtvrti, kde bydlíte, popřemýšlíte o tom, kde má město srdce, co je pro čtvrť typické, podle čeho se orientujete a co zde máte rádi. Vytvoříte si pohlednici ze svého bydliště se známými místy i skrytými poklady. Všimnete si vizuálně zajímavých míst ve vašem okolí. Děti to umí skvěle a pomůžou vám ;-) Upozorní vás třeba i na fjordy v dešťových kalužích, dinosaury v prasklinách chodníků nebo magické obrazce na vratech a poklopech kanálů.
Kniha ukazuje také několik báječných tipů na hry do města. Například Objevitel, Detektiv, Kartograf, Socha nesocha, Upeč sochu, Frotáže, naše oblíbená hra Tajemný tvůrce a Hračka na výletě a mnoho dalších.
Vezmete s dětmi jejich oblíbenou figurku na výlet a vymyslíte pro tuto sochu ideální místo. Můžete ji i vyfotit z nejlepší perspektivy. Také můžete s dětmi vytvořit vlastní sochu ve veřejném prostoru a sledovat reakce okolí. Popovídáte si o významech soch, dobách jejich vzniku i pomíjivosti.
Umělecká díla ve veřejném prostoru často dospělí míjí a nepřemýšlí o nich. Děti ano. A tato kniha je založena na objevování, dozvídání se zajímavostí. Porozumět uměleckým dílům roztroušeným v pražském veřejném prostoru jim nyní může pomoci i tato kniha. Setkáte se v ní s různými podobami soch od kamenných a bronzových figur, abstraktních děl, street artu, až po díla, která umělci tvoří vlastním tělem, ze sněhu nebo trávy. Ukazuje sochy z pomíjivého materiálu například ledu, kde výtvarník pracuje s časem.
Vedle současných tvůrců, z nichž Kateřina Šedá, Kurt Gebauer, Krištof Kintera a Denisa Václavová v knížce osobně vyprávějí příběh jednoho ze svých projektů, zde najdeme i pražské pomníky sv. Václava a mistra Jana Husa nebo sochy z Karlova mostu. Kniha popisuje zajímavé známé i méně známé sochy a umělecké projekty zejména v Praze. Poslední část knihy vám tak může být s dětmi průvodcem Prahou, např. cestou hrdinů - přes Karlovův most na Kampu, se zastávkou u zdi Johna Lennona, procházkou po Letné, s popisem všech zajímovostí o sochách, které cestou potkáte. Například pomník Janu Bouchalovi, Bike to heaven.
V knize se také dozvíte: Co může být všechno nářadím sochaře? Jak se dostane socha do města? Kolik lidí za jejím vznikem, výběrem a umístěním na její místo vlastně stojí?
Velké plus knihy vidíme právě v otevírání tématu s dětmi o umění ve veřejném prostoru. Společně si s dětmi více si všímat a povídat o tom, co je socha, co máme rádi a co ne, co nás inspiruje a lépe poznávat město, kde žijeme.
Kniha je určena rodinám s dětmi od 6 let, ale může zaujmout i pedagogy nebo vedoucí dětských zájmových skupin.
Knihu Ahoj socho vydala Galerie hlavního města Prahy, napsaly Michaela Matysová, Lucie Štůlová Vobořilová a ilustrovala Štěpánka Bláhovcová.
Díky za ni! Cestuje s námi už nějaký ten pátek a baví nás na našich výletech nejen po ČR.









































VYTISKNOUT AKTIVITU