NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY    KONTAKT REGISTRACE  KOŠÍK  PŘIHLÁŠENÍ
Facebook Instagram Pinterest Tiktok Youtube Linkedin

IQ HRY

VÝTVARKA

RECEPTY

TIPY

TESTOVÁNÍ

KE STAŽENÍ



AKTUALITY


OTESTOVÁNO BOLL
12.05.2022


Testování Boll
04.08.2021

více aktualit ...

Jsme rády, že jste se rozhodli nám pomoci budovat platformu pro společné sdílení inspirace a dobrých tipů na aktivity s dětmi. Jistě jste si všimli, že nedílnou součástí každé zveřejněné aktivity je foto dokumentace. Aby byla tato část přínosem a vodítkem i pro ostatní, je třeba dodržet pár základních pomůcek a pravidel. Vše Vám nastíním v následujícím článku.

1. Jaké fotografie během tvoření pořídit?

Jako hlavní úvodní fotografii vyberte vždy tu nejlepší a pokud možno tu, která ukazuje hotovou aktivitu v detailu nebo lépe vcelku.

Další možné varianty: fotografie postupu, použitého materiálu, zapojení dětí.

Formát volte na šířku a rozlišení ideálně v rozmezí 1500x1000px až 3000x2000px.

Fotografii si ve svém počítači vždy pojmenujte, např. robot-vysledek, robot-postup, robot-navod-na-pripravu.

2. Nastavení fotoaparátu?

V případě, že vlastníte digitální kompaktní fotoaparát, jistě máte k dispozici několik možných programů, které Vám pomohou zachytit přesně to, co potřebujete. Pokud budete fotit jídlo, zvolíte režim “Jídlo”, u aktivit můžete zvolit například režim “ Auto”.

Vždy se zaměřte na to, aby jste měli fotku ostrou. Foťte ideálně co nejblíže u okna, aby jste využili denního světla. Odtáhněte záclony.  Pokud chcete fotit venku, volte raději stín.

V případě, že máte k dispozici fotoaparát, u kterého lze nastavit clonu, expoziční čas a ISO, můžete využít následující rady: 

3. Úhel záběru?

Můžete se na daný objekt dívat buďto z úrovně očí, úrovně stolu nebo z vrchu. Nelze jednoznačně stanovit, ale pokud chceme znázornit například něco na papíře, zvolíme pohled z vrchu.

z-vrchu.jpg

V případě, že máme více rozměrný objekt, volíme již pohled z úrovně očí nebo stolu.

z-pohledu.oci.jpg

Tuto úroveň pohledu využíváme často i u focení jídla.

jidlo-uhel pohledu.jpg

4. Kompozice

Jde o uspořádání objektu na fotografii, to kam jej umístíme. Pro naše účely je vhodnější, pokud se zaměříme přímo na daný objekt a zabere nám většinu fotografie.

Porovnat můžete pomocí následujících fotografií - jednoznačně lépe působí, když fotíme přím daný objekt.

img_7894-spatna verze.jpg

rericha-pouziti.jpg

5. Úprava fotografií?

Většina fotografií potřebuje alespoň základní konečnou úpravu. Většinou se jedná o oříznutí rozměru (volíme poměr stran 3:2 nebo 4:3), úpravu expozice, čímž dojde k zesvětlení nebo ztmavení fotografie a také k lehkému posunutí kontrastu. Ve většině editorů můžete použít i doostření, a pokud si nebudete vědět rady, sáhněte po nabídce Automatické opravy/vylepšení.

Porovnejte tmavší fotografií s tou světlejší - světlejší je jasně výraznější a dostatečně názorná.

800_02-tmava.jpg 800_02.jpg

V dnešní době je k dispozici nesčetné množství programů. Pokud se focení věnujete intenzivně, jistě se poohlédnete po nějakém placeném, jako například Adobe Photoshop nebo Zoner Photo Studio. Ovšem spoustě z Vás postačí i programy, které lze stáhnout z internetu nebo dokonce můžete pracovat s fotkami online. Mezi oblíbené patří třeba Google Picasa nebo XnView. Stáhnout si můžete i zkušební verze placených programů, většinou je k dispozici jedna verze na 30 dní. Z online editorů mohu doporučit Picmonkey, který je sice v angličtině, ale úpravy jsou jednoduché a můžete zde vytvořit i velmi pěkné koláže. Doporučujeme také IrfanView, použití je snadné, využijete na automatické upravení barev, doostření atd.

6. Závěrem

Nikdo učený z nebe nespadl a každý se učí svým tempem. V době internetu máme k dispozici nepřeberné množství inspirace a návodů, které nás mohou posouvat dál. Tento přehled je skutečně jen naprostým základem. Věřím tomu, že každý kdo se chce podělit s ostatními o inspiraci, si dá i tu trochu námahy s tím, že si dá záležet na konečné prezentaci.

O NÁS / BLOG / FOTOGALERIE / OBCH.PODMÍNKY (c) 2014 - 2024 testovanonadetech.eu
MEDIA / PARTNEŘI / PODMÍNKY UŽITÍ / KONTAKT grafika: vatiklan.cz
Barion