NENÍ MOUKA JAKO MOUKA
Téměř většina z nás žije v představě, že vařit a péct se dá pouze se základními druhy mouky, jako je pšeničná mouka hladká, polohrubá a hrubá . Proto bych Vás v tomto článku ráda přesvědčila o tom, že existuje skutečně větší množství druhů.
Pokud se bavíme o mouce, měli bychom vědět, že je to rozmělněná vnitřní část obilného zrna, a že hlavní postavení má u nás právě ta pšeničná. Je to nejspíš proto, že má skutečně velké využití a hodí se téměř pro všechny druhy těst a vaření celkově.
V dnešní době zaujímá druhé místo žitná mouka, která se začíná těšit čím dál větší oblíbenosti.
A co taková mouka obsahuje? Největší podíl zastupují sacharidy (70-80%), na druhém místě jsou bílkoviny, dále je to voda, tuk, vláknina, minerální látky, tzv. popeloviny a vitaminy.
Teď se podíváme na to, co znamenají čísla uvedená na obalech mouky jako např. T930, T650 atd. Jedná se o tzv. typová čísla a udávají jak moc je mouka vymletá. V praxi to znamená, že čím menší číslo je, tím méně vláknin daná mouka obsahuje, a tudíž je tím i více světlejší. Mouka s vyšším číslem obsahuje méně lepku a zároveň nám bude těsto méně kynout. Pro porovnání mouka s označením T 400 je pšeničná výběrová polohrubá a T 1700 žitná celozrnná.
Druhy mouky:
· Pšeničné mouky – hladká, polohrubá a hrubá. Obrovské množství využití.
· Žitné mouky – chlebová, výražková (pečení chleba), tmavá (jemná, celozrnná)
· Kukuřičná mouka – jinak řečeno polenta, vhodná k přípravě tortillových placek a dalších výborných pochutin, vhodná i na dezerty
· Pohanková mouka – tato mouka může v kuchyni nahradit pšeničnou mouku např. při přípravě těst, ale třeba i k zahušťování polévek, neobsahuje lepek
· Špaldová mouka – má svoji specifickou oříškovou příchuť, používá se hlavně k přípravě dezertů a sladkých pokrmů
· Jáhelná mouka – další mouka, která je vhodná pro bezlepkovou dietu
· Rýžová mouka – opět vhodná pro bezlepkovou dietu, dá se s ní zahušťovat
· Amarantová – vhodná především na pečení
· Sójová – v menším množství vhodná na pečení
· Bezlepková – speciálně připravená mouka vhodná pro bezlepkovou dietu
Pokud jde o speciální druhy, seženeme je častěji spíše ve specializovaných prodejnách (nejčastěji v prodejnách zdravé výživy) než v obyčejných supermarketech, ale už i tam se čas od času někdy objeví. Jde o to, že tyto druhy jsou méně známé a cena je vyšší, proto se supermarketům zatím nevyplatí tuto nabídku rozšiřovat, což je ovšem veliká škoda.
VYTISKNOUT AKTIVITU